Hírek
Az erőmű az öt kritérium közül egynek felel meg - a részleteket tovább titkolják
Dátum: 2009.02.19., 17:15Megtekintve: 2024Címkék: erőmű, rónavölgyi_endréné, hiller_istván

Legkorábban az UNESCO tavaszi világörökségi konferenciáját követően lehet nyilvános a tokaji világörökségi terület örökségvédelmi hatástanulmánya - derült ki Hiller István kulturális miniszter lapunk kérdésére adott válaszából. A miniszter egyébként éppen egy éve a beruházást támogató szerencsi polgármesternek azt ígérte egy, a birtokunkba került levélben, hogy az ügyet "megnyugtató módon" rendezik.
Egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, milyen hatása lehet a hegyaljai borvidékre a Hujber Ottó szocialista nagyvállalkozó által Szerencsre, a tokaji világörökség terület kapujába tervezett szalmatüzelésű erőműnek. Hiller István kulturális miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón lapunk kérdésére azt válaszolta: a hatástanulmány annak a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által készített világörökségi állapotjelentésnek az alapjául szolgált, amelyet februárban juttatott el hazánk Párizsba.

A jelentést az UNESCO világörökségi főigazgatóságának tavaszi konferenciáján tárgyalják meg - mondta a miniszter. Az alapjául szolgáló hatástanulmányt szintén kiküldték Párizsba, "először a világörökségi főigazgatóság szakértői tanulmányozzák" - fogalmazott. Hiller szerint amint értékelik a jelentést a tavaszi konferencián, "nincs semmi akadálya a nyilvánosságra hozatalnak". A miniszter ehhez hozzátette: "a jelentés a KÖH-nél van, a hivatal elnöke értelemszerűen a részletes érdeklődésre is szívesen ad további tájékoztatást".

Az Index ugyanakkor már hétfőn kérte az örökségvédelmi hivatalt, hogy hozza nyilvánosságra a hatástanulmányt; ugyancsak kérte ezt a Lehet Más a Politika mozgalom és a Társaság a Szabadságjogokért, de álláspontunkkal, hogy a dokumentumnak nyilvánosnak kellene lennie, a jövő generáció országgyűlési biztosa is egyetért. A KÖH-nek, mint megrendelőnek, 15 napja van a kérés teljesítésére, ha határidőn belül nem kapjuk meg a tanulmányt, akkor bírósághoz fordulunk.

A beruházás ellenzői közül többen azt állítják, hogy nem véletlenül nem akarják nyilvánosságra hozni a hatástanulmányt. Abban ugyanis a publikus állapotjelentésnél is súlyosabb kritikák vannak a beruházásról - holott az erőmű jelen állás szerint az állapotjelentésben szereplő öt kritériumból is csak egynek felel meg -, miközben az magas kormányzati támogatást élvez.

Ezt az érvelést látszik megerősíteni egy, a lapunk birtokába került levél, amelyből úgy tűnik, mintha a kulturális tárca és maga a kulturális miniszter sem lenne a világörökségi oltalom elkötelezett híve.

Hiller miniszter tavaly február 13-án azt írta a beruházást támogató szerencsi polgármesternek, Rózsavölgyi Endrénének: "személyemben és az általam vezetett tárca munkatársainak nevében is minden segítséget meg kívánok adni azért, hogy ez az ügy megnyugtató módon rendeződjön".

A miniszter arról is ír: ennek érdekében folyamatosan egyeztetnek, ám "nem hagyható figyelmen kívül, hogy Magyarország - mint UNESCO-tagállam - kötelessége, hogy eleget tegyen az UNESCO elvárásainak". Hiller azzal zárja a levelet: kérte a nemzetközi szervezet világörökségi központjának igazgatóját, hogy "az elkövetkező egy évet a megfelelő hatástanulmányok és szakmai anyagok elkészítésére fordítsuk", és azt is, hogy addig az UNESCO semmilyen döntést ne hozzon.

Forrás: Index, cím tőlünk
Kép: origo
Értékelés: 1 2 3 4 5
[Vissza a hírekhez]

Hozzászólások

Eddig még nem érkezett hozzászólás.

A hozzászólások nem a Szerencsi Válasz álláspontját képviselik, tartalmuktól szerkesztőségünk teljes mértékben elhatárolódik, felelősséget értük nem tudunk vállalni. Kérjük, hogy ezt tartsák szem előtt, mielőtt írnak! Az azonosítást lehetővé tevő IP-címeket soha senkinek nem adjuk ki, kizárólag rendőrségi nyomozás esetén. • Adatkezelési tájékoztató

Tisztelt Olvasóink! A hozzászólás lehetősége 2022. január 4-ével megszűnt.
További információ ide kattintva olvasható.