Hírek
Szerencs szerencsétlensége - kötelező a világörökség részének lenni
Dátum: 2008.12.16., 16:36Megtekintve: 4859Értékelés: 1.00Címkék: erőmű, világörökség, rónavölgyi_endréné

A nemzeti bizottság szerint nem lehet egyoldalúan kilépni a világörökségből. Egy ilyen akció nagyon nagy presztízsveszteséget jelentene az egész országnak. Mint arról már beszámoltunk, Szerencs Város Önkormányzata december 11-i ülésén úgy döntött, hogy "kéri a döntésre jogosult szervektől - a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságától és a Magyar Köztársaság Kormányától - Szerencs város közigazgatási területének a Tokaji Történelmi Borvidék kultúrtáj világörökségi területéből történő kivonását".
Hátrányos tervek

A város képviselő-testülete nevében Rónavölgyi Endréné polgármester adott indoklást a határozathoz, amelyet megelőzött egy december eleji tállyai sajtótájékoztató, ahol bejelentették: tíz tokaji világörökségi település fontolgatja a kiválást. "A tokaji borvidék 2002-ben kultúrtáj kategóriában kapta meg a világörökségi címet. Az eltelt időszakban a várost elkerülték a befektetők, ipari fejlesztést nem történt, új álláshelyek nem létesültek - érvelt Rónavölgyi Endréné. - A szerencsi kistérségben 20 százalék feletti, míg városban 8 százalék körüli a munkanélküliség. Az elmúlt másfél év eseményei ráirányították a figyelmet a világörökséggel kapcsolatos szabályozás hiányosságaira."

A szerencsi érvek szerint a térség számára akadályozó tényező a megyei közgyűlés által 2008. november 27-én fogadott Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területrendezési terv, amely - részben a 2008 nyarán módosított országos területrendezési tervvel összhangban - Szerencsre és a környező településekre olyan természeti, táji, örökségvédelmi övezeti besorolásokat állapít meg, amelyek jelentősen korlátozzák a további fejlesztési lehetőségeket. A megyei terv előírásai ugyanis a védelmi övezetekre vonatkozóan az országos szabályozáson túlmenő, többletelőírásokat tartalmaz. Ilyen például, hogy "ökológiai hálózat területén a tájvédelmi övezetben, további a világörökségi és borvidéki területeken térségi jelentőségű erőmű nem létesíthető." (Ez megakadályozhatja a szerencsi szalmaerőmű megépítését - a [boon] szerk.)

Presztízsveszteség

A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága (VMNB) szerint azonban nem lehet kilépni a világörökségből. Erről már a december eleji tállyai bejelentés után is beszélt Soós Gábor, a bizottság nemzetközi referense. "A világörökség nemzetközi kötelezettségvállalás, amelynek a magyar állam a részes állama, mondhatni, nemzeti ügy. Egy helyi önkormányzat nem léphet ki egyoldalúan a nemzetközi egyezményből" - mondta. Hozzátette, a helyi közösség érdeklődése híján vagy tiltakozása esetén természetesen nem lehet hosszú távon a világörökségi címet fenntartani. "Nagyon remélem, hogy Magyarország nem jut el idáig - fogalmazott a szakember. - Egy ilyen lépés hatalmas presztízsveszteség nemcsak az országnak, de a régiónak, sőt az egész világörökségi együttműködésnek is."

"Az örökségvédelem nem fejlesztésellenes"

A tokaji világörökséggel kapcsolatos dilemmát igazán a már említett szerencsi szalmaerőmű beruházás ellentmondásos megítélése erősítette fel. A borra épülő világörökséget látják veszélyeztetve az erőmű vélt és valós káros hatásai miatt a beruházás ellenzői és ezért a hatóságokhoz fordultak. Az UNESCO Világörökség Bizottsága számára erről jelentés készült és Fejérdy Tamás, a VMNB titkárságvezetője maga is véleményt nyilvánított az ügyben. "A szerencsi erőmű engedélyeztetési eljárása során nem készült ehhez hasonló, átfogó, világörökségi szempontú hatáselemzés, hiszen ez Magyarországon, de világszerte is egyelőre új műfaj" - mondta a titkárságvezető.

"Tudni kell, hogy a világörökségi elismerést egy terület akár el is veszítheti. Ha egy oda nem illő beruházást, fejlesztést nem sikerül leállítani, illetve az értékvédelem által meghatározott adottságokhoz igazítani, a helyszín a veszélyeztetett világörökségek listájára kerül, és ha megadott határidőn belül nem tapasztalható előrelépés a megoldásban, tehát a világörökségi értékek maradandó és visszafordíthatatlan kárt szenvednek, az UNESCO Világörökség Bizottsága dönthet a világörökségi listáról való törlésről."

"Tisztában vagyunk vele, hogy a szerencsi önkormányzatnak milyen fontosak az új munkahelyek, különösen a cukorgyár bezárása után - húzta alá Fejérdy Tamás. - Az örökségvédelem azonban nem fejlesztésellenes, miként a világörökségi értékek megőrzésének alapjául szolgáló helyszínkezelési tervek sem kívánnak a fejlesztések gátjául szolgálni, de azt az örökségvédelem természetesen elvárja, hogy a fejlesztések a védett értékekkel összeegyeztethetők legyenek."

A kilépést fontolók

Magtelepülések: Bodrogkisfalud, Mezőzombor, Tállya
Peremtelepülések: Abaújszántó, Erdőhorváti, Golop, Legyesbénye, Olaszliszka, Szegilong, Szerencs

Szaniszló Bálint cikke


Forrás: boon
Cím: Híradó
Kép: tokaj.hu
Értékelés: 1 2 3 4 5
[Vissza a hírekhez]

Hozzászólások
S (vendég) [2008.12.16., 20:30][válaszolok] #1
RE a tűzzel játszik! Azon bejelentése, hogy ki akarnak lépni a világörökség területéből szerinte csak segélykiáltás, ezzel szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy nagy a munkanélküliség a városában. Nem hiszem, hogy polgármesterként felelős vezetőként nem kérte ki a jogászai véleményét. Tehát tudta, hogy még ha meg is szavazzák az önkormányzati képviselők a kilépési szándékot nem sokra megy vele. Akkor mi volt a cél: az hogy kiálljon a munkalehetőséget követelő szerencsi polgárok mellett. Szemben a megyével, szemben az országgal. Remélem ezt a megnyilvánulását sem veszik komolyan. Most két lehetőség van. Ha komolyan veszik Szerencset kizárják a világörökségi területből, a szalmaerőmű felépül és ezzel veszélybe kerül a világörökség egész területe. Vagy nem veszik figyelembe az önkormányzat véleményét nem épül fel a szalmaerőmű, vagy nem olyan erőmű épül, mint amit RE és HO szeretne. Stílusosan szólva ezen bejelentés "szalmaláng" amit el is lehet oltani, de ha az égéshez kedvezőek a körülmények tűzvészt is okozhat.
Lokálpatriot (vendég) [2008.12.16., 21:13][válaszolok] #2
Nem kell a szerecsen mosdatás kedves #1! Ilyen alapon az egész ország üvölthetne. Talán egy politikai-gazdasági fordulatra lenne szükség!
2010-ben lehet (vendég) [2008.12.16., 23:22][válaszolok] #3
Lokálpatriot, de ha ilyenek állnak a jobboldal mellett, akkor már megint el fog apadni a népszerűség.
F (vendég) [2008.12.16., 23:28][válaszolok] #4
Ugyan már, ha RE ország-világ (sőt a megye:) ellen kiáll a szerencsi munkahelyteremtésért, akkor az a baj (biztos milliárdokat fektetett be:), ha meg nincsenek munkahelyek akkor az a baj (mivan, kormánypárti országgyűlési képviselő, munkahelyek nuku?:) ha-ha-ha. Ha van rajta sapka nektek az a baj, ha nincs, akkor az.
Lokálpatriot (vendég) [2008.12.17., 01:51][válaszolok] #5
Kedves #3! Ha nem elég "meggyőző" a 3 millió létminimum alatt élő és a kb. ennyi közelébe lecsúszott egzisztencia, -nem beszélve a több százezer éhező gyerekről-, akkor továbbra is hatalmon kell tartani "ezeket".Nem tudok most már elképzelni semilyen jobboldali "elhajlást", ami überelni tudná az eltelt másfél kormányzati ciklus cinizmusát. Vagy nekünk tényleg Mohács kell?
Összes hozzászólás: 5 db (0 különböző címről), nem megjelent hozzászólás: 0 db (0%)
Kommentek megjelenítése csoportosítva

A hozzászólások nem a Szerencsi Válasz álláspontját képviselik, tartalmuktól szerkesztőségünk teljes mértékben elhatárolódik, felelősséget értük nem tudunk vállalni. Kérjük, hogy ezt tartsák szem előtt, mielőtt írnak! Az azonosítást lehetővé tevő IP-címeket soha senkinek nem adjuk ki, kizárólag rendőrségi nyomozás esetén. • Adatkezelési tájékoztató

Tisztelt Olvasóink! A hozzászólás lehetősége 2022. január 4-ével megszűnt.
További információ ide kattintva olvasható.